Image Alt

ASAK

Kratak istorijat kluba

ASAK je osnovan u Beogradu 1971. godine, kao stručni klub studenata geografije. Ubrzo posle osnivanja, proširio je svoje delovanje i van okvira fakulteta, te postao gradski klub koji okuplja članstvo svih uzrasta i profesija. Tokom četiri decenije, preko 500 ljudi je završilo speleološki kurs, a trenutno klub broji oko 40 članova. Aktivnost ASAK-a je koncentrisana uglavnom na terene istočne i jugoistočne Srbije, te Crne Gore. Klub održava uspešnu saradnju sa speleološkim društvima iz gotovo svih susednih država, kao i iz Poljske, Slovenije, Velike Britanije, Belgije i Francuske. Velika pažnja poklanja se dokumentovanju istraženih speleoloških objekata, te objavljivanju rezultata. Prilikom rada na terenu, članovi kluba se striktno pridržavaju pravila o minimalnom uticaju na životnu sredinu.

 

 

Aktivnosti u zaštiti karsta

ASAK je organizator serije Simpozijuma o zaštiti karsta, koji su do sada održani 1990, 1993, 1996, 2000, 2004, 2007, 2011, 2015. i 2019. godine. Ovo je jedini naučno-stručni skup u Srbiji posvećen isključivo karstu. Na Simpozijumima se okupljaju istraživači raznih profila i zvanja; od profesora univerziteta do speleologa-amatera. Zajednički cilj svih je skretanje pažnje javnosti na objekte geonasleđa na karstu, kao i na osetljive karstne ekosisteme, te objavljivanje rezultata opštih i specijalističkih istraživanja. U osam do sada objavljenih Zbornika nalazi se preko 160 radova, dok je deveti zbornik u pripremi.

 

 

Saradnja sa naučnim i stručnim institucijama

1987: speleološka istraživanja za potrebe izrade Hidrogeološke karte SFRJ 1:100.000, list Žagubica (za Rudarsko-geološki fakultet u Beogradu).

1989: speleološka istraživanja za potrebe izrade Hidrogeološke karte SFRJ 1:100.000, list Boljevac (za Rudarsko-geološki fakultet u Beogradu).

1999: u Speleološkom atlasu Srbije, u izdanju Geografskog instituta „Jovan Cvijić“ SANU, Geografskog fakulteta u Beogradu, Biološkog fakulteta u Beogradu i Zavoda za zaštitu prirode Srbije, od 81 predstavljenog speleološkog objekta, za prikaz 25 objekata korišćen je fondovski materijal ASAK-a ili prethodno objavljeni radovi članova ASAK-a.

2010: speleološka istraživanja u reonu sela Bela na Staroj planini, za potrebe izrade Hidrogeološke karte Srbije 1:100.000, list Pirot (za Geološki institut Srbije).

 

 

Prostori istraživanja

Osim gorepomenutih istraživanja na prostorima Žagubice, Boljevca i Stare planine, ASAK je u prethodne dve decenije obavljaođuklupskim akcijama na Orjenu i Durmitoru u Crnoj Gori, dok u poslednjih deset godina na tom prostoru svake godine organizuje ekspedicije sa međunarodnim učešćem (Durmitor i Prokletije). Detaljna istraživanja na širem prostoru Đerdapa (objavljeno 15 naučnih radova i jedna monografija), na Kučaju, Samanjcu, Suvoj planini, itd. U prve dve decenije rada (sedamdesetih i osamdesetih godina 20. veka) istraživano je nekoliko lokacija u jugozapadnoj Srbiji (šira okolina kanjona Uvca, Peštersko polje, planina Giljeva), a vredno je izdvojiti i ekspediciju u Optimističku pećinu u Ukrajini. Osamdesetih godina ASAK je učestvovao u brojnim međuklupskim akcijama na Orjenu i Durmitoru u Crnoj Gori, dok u poslednjih deset godina na tom prostoru svake godine organizuje ekspedicije sa međunarodnim učešćem (Durmitor i Prokletije).